SCR4-6A
Industrial
1/4" Dia, Solid Carbide, Straight Bit, 2 Flute, 1/4" Shank, 2" Length
MSRP: CA$ 49.29
In stock
SKU
SCR4-6A
CA$ 49.29
Technical Specifications
| Tool ID | SCR4-6A |
|---|---|
| Brand | Dimar |
| Trade | Industrial |
| Diameter (D) | 1/4" |
| Number of Cutters | 2 |
| Cutting Length (B) | 1/2" |
| Overall Length (L) | 2" |
| Technology | Solid Carbide |
| Material | Soft Wood, Hard Wood, Veneers, Melamine, Composite Material, Plastic |
| Machine | Hand Router, Table Router , CNC Machine |
Write Your Own Review
