SCPL43-1|4S
Industrial
1/8" Dia, Solid Carbide, O Flute Spiral Bit for Plastic, Upcut, 1/4" Shank, 2" Length
MSRP: CA$ 51.41
In stock
SKU
SCPL43-1|4S
CA$ 51.41
Technical Specifications
| Tool ID | SCPL43-1|4S |
|---|---|
| Brand | Dimar |
| Trade | Industrial |
| Diameter (D) | 1/8" |
| Number of Cutters | 1 |
| Shank (d) | 1/4" |
| Cutting Length (B) | 1/2" |
| Overall Length (L) | 2" |
| Machine | CNC Machine |
| Technology | Solid Carbide |
| Material | Plastic |
| Maximum RPM | 18,000 |
Write Your Own Review
