6844.038.58
Industrial
3/8" Dia, PCD, Grooving Router Cutter Z1, 3/8" Shank, 5/8" Cutting Length, 2-1/2" Length
MSRP: CA$ 249.60
In stock
SKU
6844.038.58
CA$ 249.60
Technical Specifications
| Tool ID | 6844.038.58 |
|---|---|
| Brand | Dimar |
| Trade | Industrial |
| Diameter (D) | 3/8" |
| Shank (d) | 3/8" |
| Cutting Length (B) | 5/8" |
| Overall Length (L) | 2 1/2" |
| Machine | CNC Machine |
| Technology | PCD (Diamond) |
| Material | Laminate, Chipboards |
| Maximum RPM | 18,000 - 24,000 |
Write Your Own Review
