153R8-57B
Industrial
2 1/4" Dia, Undermount Bowl Bit, 2 Flute, 1/2" Shank, 2 51/64" Length
MSRP: CA$ 235.44
In stock
SKU
153R8-57B
CA$ 235.44
Technical Specifications
| Tool ID | 153R8-57B |
|---|---|
| Brand | Dimar |
| Trade | Industrial |
| Diameter (D) | 2 1/4" |
| Number of Cutters | 2 |
| Shank (d) | 1/2" |
| Cutting Length (B) | 15/16" |
| Radius (R) | 13/64" |
| R1 | 5/32" |
| Degree (a°) | 13° |
| Overall Length (L) | 2 51/64" |
| Technology | Carbide Tipped |
| Machine | Hand Router, Table Router |
| Material | Solid Surface |
Description
This ultimate undermount bowl bit is recommended for decorative, finished edges for undermount-type bowls.
- Carbide-tipped for maximum performance
- Cuts most solid surfaces
- Can be used on most hand-held routers and table-mounted portable routers
Write Your Own Review
