12-1|16
Industrial
12" Dia, Carbide Tipped, Dado Chipper, 1/16" Kerf, 15° Hook Angle, 2 Teeth, Replacement Part
MSRP: CA$ 73.06
In stock
SKU
12-1|16
CA$ 73.06
Technical Specifications
| Tool ID | 12-1|16 |
|---|---|
| Brand | Dimar |
| Trade | Industrial |
| Diameter | 12" |
| Teeth | 2 |
| Kerf (B) | 1/16" |
| Bore | 1" |
| Grind | FTG- Flat Top Grind, ATB- Alternate Top Bevel |
| Hook Angle | 15° |
| Technology | Carbide Tipped |
Description
Dado Chippers are used to discard the scrap from between the scoring saw blades.
- Carbide tipped for maximum performance
- This blade is furnished with a 15° hook angle for a reasonable finish
- This hook angle will yield a very aggressive cut and a faster feed rate
Write Your Own Review
