104RCR8-28
Industrial
1 1/8" Dia, Top mounted Bowl & Countertop Bit, 2 Flute, 1/2" Shank, 3 1/8" Length
MSRP: CA$ 155.48
In stock
SKU
104RCR8-28
CA$ 155.48
Technical Specifications
| Tool ID | 104RCR8-28 |
|---|---|
| Brand | Dimar |
| Trade | Industrial |
| Diameter (D) | 1 1/8" |
| Number of Cutters | 2 |
| Shank (d) | 1/2" |
| Cutting Length (B) | 1" |
| Degree (a°) | 12° |
| Overall Length (L) | 3 1/8" |
| Technology | Carbide Tipped |
| Machine | Hand Router |
| Material | Solid Surface |
Description
This ultimate top-mounted bowl and countertop bit with a ball bearing is recommended for sink cut-outs and to prepare the counter-top for top mount installation of the sink or bowl.
- Carbide-tipped for maximum performance
- Cuts most solid surfaces
- Can be used on most hand-held routers and table-mounted portable routers
Write Your Own Review
